Ładowanie interfejsu serwisu
Dodaj tą stronę do Ulubionych

Historia cywilizacji
Historia każdej cywilizacji z gry począwszy od Azteków do Wikingów. Fakty historyczne i dodatkowe informacje o bonusach cywilizacji w grze.
Wybierz cywilizację poniżej
Cywilizacja "Bizantyjczycy"
Bizancjum (lata 476 - 1453)

Bizancjum otrzymało swoją nazwę od nazwy starożytnego greckiego miasta Bizancjum położonego nad cieśniną Bosfor kontrolującego strategiczny szlak wodny łączący morze Czarne z morzem Egejskim. Cesarz rzymski Konstanty zmienił nazwę tego miasta na Konstantynopol w 4 wieku i zrobił go drugą stolicą swego imperium. Wschodnia ta część Imperium Rzymskiego przetrwała dłużej niż jego zachodnia część prawie o tysiąc lat, broniąc Europę od Persów, Arabów i Turków ze wschodu. Bizancjum ocalał ponieważ Konstantynopol dobrze chroniły przed niebezpieczeństwem potężne mury i miasto mogło otrzymywać żywność drogą morską. Znajdując na szczycie swego rozwoju w 7 wieku Bizancjum odzyskała znaczną część Imperium Rzymskiego nie zwróciwszy sobie tylko półwysep iberyjski (współczesna Hiszpania), Galię (współczesna Francja) i Brytanię. Imperium Bizantyjskie na krótko podbiło Bliski Wschód, ale przeważnie terytoria cesarstwa obejmowały Balkany i współczesną Turcję.

Pierwszym wielkim bizantyjskim imperatorem był Justynian Pierwszy (lata 482-565). On postawił sobie za cel odbudować Rzymskie Imperium i to prawie mu się udało. Jego narzędziem był najwybitniejszy generał owej epoki Welizarius, który zmierzył imperium wzdłuż i wszerz niszcząc Persów na wschodzie, Wandalów w Północnej Afryce, Ostgotów we Włoszech, Bułgar i Słowian na północy. w dodatku do do kampanii wojennych Justynian założył mocną podstawę dla przyszłości stworzywszy potężny system administratywny i obroniwszy wyznanie chrześcijańskie.

Gospodarka bizantyjska była najbogatszą w Europie w ciągu kilku stuleci z rzędu bowiem Konstantynopol miał idealne położenie na szlakach handlowych między Azją, Europą, Czarnym i Egejskim morzami. On miał kluczowe znaczenie na Wielkim Szlaku Jedwabiu.

Nomizma, główna moneta złota bizantyjska przez 800 lat była głównym środkiem płatniczym w całym regionie śródziemnego morza. Korzystne położenie Konstantynopola zresztą budziło zazdrość i wrogość włoskich miast-państw.

Główną siłą Imperium Bizantyjskiego była jego potężna armia, która webrała w siebie najlepsze elementy greckich, gotyckich, germańskich i rzymskich tradycji wojskowych. Podstawą armii była siła uderzeniowa składająca się z ciężkiej kawalerii popieranej przez lekką piechotę (łuczników) i ciężką piechotę (ciężko opancerzonych rycerzy). Armia dzieliła się na jednostki bojowe i aktywnie manewrowała. Oficerowie otrzymywali specjalne wykształcenie studiując teorię i historię sprawy wojskowej. Mimo że często hordy wrogów były liczniejsze od wojsk byzantyjskich, żołnierze bizantyjskie odnosili zwycięstwa dzięki dobremu ich kształceniu i taktyce. Armia była popierana przez całą sieć szpiegów i tajnych agentów, którzy udzielali niezbędną informację o planach wroga i mogli przekupić lub przechytrzyć wrogich dowódców wojskowych.

Flota bizyntyjska utrzymywała trasy morskie otwartymi dla handlu by zapewniać stałe dostawy żywności, co pozwolało nie odczuwać głodu mieszkańcom miasta nawet w czasie oblężenia.

W 8 stuleciu ataki Arabów ze strony morza i lądu były otpierane jeszcze dzięki tajnej broni pod nazwą greckiego ognia. Ta broń chemiczna, skład której jest nie znany, była płynem palnym, który rozpylano z rur. Flota arabska była całkowicie zniszczona przez grecki ogień.

W 7-8 wieku Arabowie podbili Egipt, Bliski wschód, Północną Afrykę i Hiszpanię na zawsze pozbawiwszy Bizancjum kontroli nad tym terytorium. Zwycięstwo Turków pod Manzikertem w roku 1071 doprowadziła do całkowitego zniszczenia Małej Azji - najważniejszego dla imperium bizantyjskiego źródła zboża, mięsa, koni i żołnierzy. W 1204 roku Krzyżacy przy pomocy zdrady podbili Konstantynopol.

W 14 wieku Turcy podbili Europę zdobywszy Andrianopol i przejdąc przez Konstyntynopol. Oni w dużej liczbie osiedlili się na Balkanach i zadali klęskę wielkiej armii Krzyżaków pod Nikopolisem w r.1396. W maju 1453 roku sułtan turecki Mechmed II zagarnął po tygodniowej obronie

Konstantynopol za pomocą ciężkiej artylerii. Upadek miasta doprowadził do zniknięcia Bizantyjskiego Imperium.
Osoby online w przeciągu ostatnich 5 minut (razem: 24)
Nasi goście on-line (razem: 24)
Copyright © by Mariusz Chyliński (PL_King)
PL_King PL_King
0,17152905464172 sekundy
1xttv0rrlm