Ładowanie interfejsu serwisu
Dodaj tą stronę do Ulubionych

Historia cywilizacji
Historia każdej cywilizacji z gry począwszy od Azteków do Wikingów. Fakty historyczne i dodatkowe informacje o bonusach cywilizacji w grze.
Wybierz cywilizację poniżej
Cywilizacja "Chińczycy"
Chińczycy

Chiny zjednoczyły się w roku 581 po dlugotrwałym okresie wojny domowej pomiędzy założycielami dynastii Tzuj. W ciagu przeszło 1000 następnych lat Chiny były najbardziej potężną cywilizacją swiatową. Dzięki odizolowaniu geograficznemu od krajów zachodnich Chiny mogły rozwijać i podtrzymywać własną kulturę, rozpowszechniając ją w większości krajów azjatyckich.

Imperatorzy zgromadzili w swych rękach władzę najwyższą, na wzór Synów Nieba. Klęski żywiołowe oraz inne nieszczęścia odbierano jako świadectwo tego, że Niebo pozbawiło ludzi swej opieki - okoliczność ta mogła usprawiedliwić powstanie. Konserwatywni Mandaryni, czyli urzędnicy, sprawowali władzę w prowincjach oraz w centrum Imperium. Przed uzyskaniem stanowiska, o które zabiegał, Mandaryn musiał zdać sprawdzian na bazie dzieł Konfucjusza.

Dynastija Tang rządzila Chinami od roku 618 do roku 907. We wspomnianym okresie Chiny były wielkim mocarstwem - potężnym oraz zamożnym, w którym kwitnął handel zagraniczny, a kultura i sztuka znajdowały wielu miłośników wśród przedstawicieli warstw panujących. Wtedy właśnie został wynaleziony druk oraz proch. W ostatnim stuleciu panowania tej dynastii miały miejsce powstania chłopskie oraz wojny pomiędzy miejscowymi przywódcami wojskowymi, na których nie miał wpływu nawet sąd imperatorski. Okres pomiędzy rokiem 907 a 960 jest znany jako Okres Pięciu Dynastii. Chiny Pólnocne zostały wówczas podbite przez barbarzyńców, natomiast Chiny Południowe zostały podzielone na dziesięć wrogich sobie państw. W jednym z tych państw władzę zagarnął generał wojska Ciao-Khang-uin, który połączył państwa południowe, tworząc dynastię Song. Jego potomkowie zjednoczyli Chiny w ciągu dwudziestu lat.

Dynastia Song rządziła całymi Chinami lub co najmniej pewną ich częścią do roku 1279. Był to drugi okres rozkwitu kulturalnego, na który przypada era sztuki malarstwa pejzażowego. Wtedy też gospodarka krajowa wyraźnie się poprawiła, ożywił się handel zagraniczny. Nastąpił przyrost ludności, miasta rozbudowywały się, tempo wzrostu produkcji rolnej było tak duże, że wskaźnik wzrostu produkcji rolnej był wyższy niż wzkaźnik przyrostu populacji Chin, rozwijała się gospodarka monetarna oraz powiększał się asortyment produkcji przemysłowej. Żadne miasto europejskie nie mogło się równać w owym okresie z miastami chińskimi Pekinem oraz Kantonem, w których ilość mieszkanców przekraczała dwa miliony.

Bogactwo Chin stało się przedmiotem zainteresowania wrogów cesarstwa. W roku 1206 zaczyna się inwazja Mongołów. W roku 1279 zdobyli oni Chiny epoki dynastii Song i przenieśli stolicę do Pekinu. Inwazja Mogołów spowodowała zahamowanie wzrostu ekonomicznego, charakteryzującego panowanie Song.

Mongołowie zabili 30 milionów Chińczyków. Dynastia mongolska Yuan doprowadziła do zjednoczenia Chin oraz wznowiła ich potęgę. Wpływy chińskie objęły wiele terenów azjatyckich. Hanoi było trzykrotnie zdobyte. Birmę zmuszono do płacenia daniny. Rozwijał się handel z Indiami, Arabią oraz z krajami Zatoki Perskej. Właśnie w tym czasie Marko Polo odbył swą słynną podróż .

Klęski żywiołowe oraz wysokie podatki były powodem wielu powstań chłopskich w wieku XIV. Jeden z przywódców ruchu "Czerwone Turbany", spiskującego przeciwko imperatorowi w Pekinie, był mnichem buddyjskim. W roku 1356 spiskowcy zdobyli miasto Nankin, a w dwanaście lat później, już w czasie rządów dynastii Ming przepędzili Mongołów z Pekinu. Dynastia ta kontrolowała inne kultury i doprowadziła do stabilizacji politycznej, która trwała do XX. stulecia. Dynastię Ming cechował konserwatyzm oraz skłonność do izolowania się od reszty świata. Stawiała ona opór wprowadzeniu jakich-kolwiek zmian czy innowacji, nie pozwalała wjeżdżać do kraju obcokrajowcom, w trakcie jej panowania zamknięty został Wielki Jedwabny Szlak.

Niektóre spośród wynalezionych w Chinach technologii pojawiły się w krajach zachodnich w wiele stuleci poźniej. Chińczycy wynaleźli kompas, taczkę, abakus (liczydło) strzemię, zegar, obróbkę żelaza, stal, maszynę do druku, pieniądze papierowe, proch, ster oraz oswoili konia.
Osoby online w przeciągu ostatnich 5 minut (razem: 11)
Nasi goście on-line (razem: 11)
Copyright © by Mariusz Chyliński (PL_King)
PL_King PL_King
0,16107988357544 sekundy
n1qtwgpcgt